Yüzyılın Maçından Yüzyılın Zaferine Paneli Düzenlendi

Yüzyılın Maçından Yüzyılın Zaferine Paneli Düzenlendi

Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü ve Spor Tarihi Araştırmaları Derneği’nin iş birliğiyle “Yüzyılın Maçından Yüzyılın Zaferine Milli Mücadele ve Futbol” paneli düzenlendi.

Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın, Büyük Taarruz’un harekat planını ordunun komuta kademesine aktarmak için organize ettiği toplantıyı, düşman istihbarat teşkilatından gizleme amacıyla düzenlediği futbol maçının 100. yıl dönümü dolayısıyla Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi’nde bir panel gerçekleştirildi.
Panele, Enstitü Müdürümüz Doç. Dr. Arif Kolay' ın yanı sıra Marmara Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Vahdettin Engin, Prof. Dr. Okan Yeşilot, Doç. Dr. Akif Pamuk, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Alihan Limoncuoğlu, Dr. İbrahim Kaçmaz, tarihçi yazar Emel Engin, Spor Tarihi Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kenaroğlu, Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Can Gebetaş ve Karşıyaka Spor Kulübü Tarih ve Müze Kurulu Üyesi yazar Bedri Cumhur Doğu, konuşmacı olarak katıldı.

Türk tarihi için büyük önemi bulunan futbol maçının detayları, panele katılan konuşmacılar tarafından anlatılırken, futbolun sadece bir oyun olmadığı tezi üzerinde duruldu.

Konuşmaların ardından konuşmacılara, katılım belgeleri verildi.

Son Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2022, Pazartesi